AFFILLIATE MARKETING

images description

Affiliate Nedir?

İngilizce kökenli olan “affiliate” sözcüğü, dilimize “bağlı bulunulan şirket” ya da “üyeliğe kabul etmek” şeklinde çevrilebilir. Aslına bakarsanız Anadili İngilizce olan ülkelerde bu kelime, 10 farklı fiilin yerine kullanılmaktadır. Kullanıldığı her fiil kökende “birleşme” veya “dahil olma” anlamı taşımaktadır.

Affiliate sözcüğü, 2000’li yılların başından beri, internet üzerindeki bir pazarlama metodu ile birlikte anılmaktadır ve yazıya girerken de belirttiğimiz üzere bu metot oldukça popüler durumdadır. Yıllık milyarlarca USD cironun döndüğü iddia edilen bu satış yöntemini anlatmaya başlıyoruz.

 

Affiliate Marketing Nedir?

İnsanoğlu yapısı gereği, şikayet eden ve tavsiye eden bir varlıktır. Hayatın hemen hemen her anında; memnun kaldığı her şeyi tavsiye eder, memnun kalmadığı her şeyden de şikayet eder.

Pazarlama alanında yapılan bilimsel çalışmalar ve bilimsel dayanağı olmayan araştırmalar göstermiştir ki; bir ürünün ya da hizmetin güvenilir biri tarafından tavsiye edilmiş olması, o ürün ya da hizmetin satış rakamlarına olumlu etki etmektedir. Bunu fark eden reklam uzmanları geçtiğimiz yüzyıldan beri gazete ve televizyon reklamlarında, “ünlü” olarak tabir edilen tanınmış simalardan faydalanmaktadır. Zira tanınmış ve halkın sempatisini kazanmış kişilerin yer aldığı reklamlar, insan beyni tarafından tavsiye olarak algılanmaktadır. Dolayısı ile reklamlardan optimum seviyede başarı elde edilmektedir.

 

 

İnternetin bu denli yayılması sayesinde, tanınmış ve sempati duyulan kişi haline gelmek, reklam ajanslarının tekelinden çıkmıştır. Bundan 30 sene evvel dünyanın en iyi şarkısını bestelemiş olsanız bile, ünlü olmanız bir zümrenin elindeydi. Fakat günümüzde sosyal medya mecraları sayesinde, herkesin hatırı sayılır tanınmışlığa ulaşma şansı vardır.

 

İşte affiliate marketing tam da burada ortaya çıkar. Zira reklam ajansları; internet ortamında herhangi bir konuda güven sağlamış kişi ya da sitelerin artması neticesinde, medyada tanınmış olan kişilere servet tutarında bedeller ödemek yerine, daha az bedelle kesinleşmiş satışlara ödeme yapma yöntemini tercih etmektedir. Bu işe de “satış ortaklığı” yani “affiliate marketing” adı verilir.


 

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing yapabilmek için, bu sistemle çalışan bir firma ya da ajansa üye olmanız ve internet üzerinde sağladıkları ürünlerle hizmetlerin tanıtımını yapmak gerekir. Satışa dönen ürünlerden de bir miktar komisyon elde edilir. Ama anlatırken çok basit görünen bu iş, aslında bu kadar da basit değildir.

Eğer yazımızı buraya kadar dikkatli bir şekilde okuduysanız, “güvenilir ve sempati kazanmış kişilerin tavsiyesi” şeklinde ifadeler kullandığımızı da görmüşsünüzdür. Çünkü affiliate marketing yapamaya çalışırken düşülen en büyük hata, yeteri kadar popüler olmayan ve güven telkin etmeyen profil ya da sitelerle bu işe kalkışmaktır. Maalesef bu durumda da hüsranla karşılaşmamak olanaksızdır.

Affiliate marketing yapmanın püf noktası; ürün veya hizmet tanıtacağınız site ya da profilin, bu işi yapmak için yeterli güveni telkin etmesidir. Eğer bir forum sitesinde ürün satıyorsanız, potansiyel müşterileriniz forum üyeleridir. Dolayısı ile ilgili forumda itibar sahibi olmazsanız satış yapmanız neredeyse olanaksızdır.

Aynı şey sosyal medya hesapları için de geçerlidir. Belli bir takipçi sayısına ulaşmamış ve belli konuda uzmanlaşmamış olan profillerin, affiliate marketing işinde başarılı olması neredeyse imkansızdır.

Ürün tanıtımı yapan web siteleri, Youtube kanalları, aklınıza internet üzerinde gelen tüm mecralar… Hepsi istisnasız, belirli bir popülaritenin üzerinde olmak zorundadır ve ilk bakışta güven telkin etmelidir.

Affiliate marketing işinin püf noktasını anladığınıza göre, bu satış sisteminin teknik detaylarından bahsetmeye başlayabiliriz. Bildiğiniz üzere affiliate marketing bir reklam metodu değil, bir satış yöntemidir. Yani sizin yaptığınız tanıtım milyonlarca kişi tarafından görülse bile, satışa dönmeden para kazanmanız imkansızdır. Bu nedenle yapacağınız her şey satışı tetikleyici yönde olmak zorundadır.

İnternet üzerinden ürün almanın hız, uygun fiyat ve ürün çeşitliliği gibi avantajlarının yanı sıra; satın alınan ürünü görmeme gibi dezavantajları da vardır. Bu sebeple tanıtımını gerçekleştirdiğiniz ürünün görsellerle desteklenmesi çok önemlidir. Özellikle ayakkabı, kıyafet, teknoloji ürünleri gibi kategorilerde; ürün fotoğrafları yanında videolarda kullanılmalıdır. Eğer satılmak istenilen şey bir hizmet ise yüzünüzün göründüğü ve hizmeti anlattığınız bir video; satış rakamlarınıza pozitif katkı sağlayacaktır.

 

Affiliate marketing yapmak için Google ADS reklamları kullanılacaksa, ayrılacak bütçenin iyi planlanması gerekir. Zira affiliate marketing için yapılan reklam kampanyaları, genelde maliyetini karşılayamamaktadır.

Affiliate marketing için hazırlanan yazılı içerikler ve videolarda “kullanıcı yorumu”, “x ürün tavsiyesi”, “x ürün şikayet” gibi içeriklere yoğunlaşmak önemlidir. İnternet üzerinden ürün ya da hizmet almak isteyen kişiler, genelde o ürünle alakalı kullanıcı yorumlarını da okumak isterler. Özellikle web sitesi üzerinden affiliate marketing yapmayı hedefliyorsanız, SEO çalışmalarında bu kelime gruplarına yönelmeniz önemlidir.

 

 

İster affiliate marketing hizmeti veren bir ajans ile çalışın, isterseniz kendi affiliate marketing sistemini kuran bir firma ile anlaşın, dikkat etmeniz gereken en önemli unsur; şirketin ürün satışı için hangi şartlarda ve nasıl ödeme yaptığıdır. Örneğin, bazı şirketler sizin bağlantınızı kullanarak ürün satış sitesini ziyaret eden müşteriler için bir satın alma zamanı biçerler. Mesela; “affiliate bağlantısına tıkladıktan sonra ilgili ürün 15 gün içinde satın alınırsa ödeme yapılır” kuralı olan bir affiliate marketing sisteminde, 16. gün yapılan satıştan herhangi bir komisyon elde edemezsiniz. Belki müşteri sizin sayenizde ürünle tanışıp, satın alma kararı almıştır ama firmanın affiliate marketing kuralları gereği ödeme almanız imkansızdır.

Dikkat etmeniz gereken bir başka kural ise müşterinin birden fazla affilate linkine tıkladığında, hangi satıcının yönlendirmesi için ödeme yapıldığıdır. Zira müşteri bir ürün için araştırma yaparken, birden fazla site ya da sayfa gezebilir ve birden fazla kişinin yönlendirme linkine tıklayarak satış yapılan hedef siteye gidebilir. Bu durumda olası satın alma sonucundaki komisyonun kime ödeneceği önemlidir. Bazı firmalar ilk bağlantıya, bazıları son bağlantıya, bazıları da satın almanın gerçekleştiği bağlantıya ödeme yaparlar.

Yukarıdaki kurallara benzer birçok kural, affiliate firmaları tarafından her ürün için belirlenmiştir. Bu kuralları iyi okumanız ve analiz etmeniz gerekir. Zira bu işte başarılı olup olamayacağınız, biraz da bu kurallar ile alakalıdır.

 

Affiliate Marketing Sisteminin Firmalar İçin Avantajları

Affiliate marketing sistemi, bu sistemle ürün ve hizmetlerini satmak isteyen kişiler için son derece avantajlıdır. Zira kesinleşmiş satışlar için komisyon ödeyen firmalar, hiç satış gerçekleşmese dahi internet üzerinden ücretsiz tanıtım imkanı yakalarlar.

Diğer bir avantaj ise ürün hakkında oluşan olumlu intibadır. Ürünü veya hizmeti satmak isteyen kişiler; gerek firma, gerekse ürün ya da hizmet hakkında müspet içerikler üretecektir.

Affiliate marketing sistemi ile ürün sattırmaya çalışan firmaların bir diğer avantajı da, farklı ülke ve şehirlerdeki alıcılara ulaşabilme olanağıdır. Hiçbir tanıtım çalışması yapmadığınız, belki de satış yapmanın hayalini bile kuramayacağınız kişilere; affiliate marketing ile ulaşmak mümkündür.