AFFILLIATE MARKETING DANIŞMANLIĞI

Türkçe’de satış ortaklığı olarak tanımlanan Affiliate Marketing, “CPA” yani “Cost Per Action” olarak ifade edilir. Türkçesi “işlem başına maliyet” olan bu modelde; ürünün sahibi olan taraf yani firma / marka / affiliate siteleri ile ürün / hizmet reklamını kendi çaba ve networkü ile yapan taraf yani kişiler vardır. Affiliate Marketing, en bilinen ve temel anlamıyla doğrudan satış işinin internet versiyonudur. Tabi, affiliate marketing, geleneksel anlamda yapılan doğrudan satıştan aksiyonunun gelişmiş bir modelidir demek daha doğru olur.

Firmalar Açısından Affiliate Marketing 
Marka / Firma açısından bakıldığında; eğer sektörünüzde rekabet etme gücünüz varsa (fiyat, lojistik, dağıtım, üretim maliyeti vb.) ve çevrenizde ürünlerinizin / hizmetlerinizin reklamını yapabilecek kadar bir topluluğa (influencer, fenomen, blogger, vlogger vs.) sahip kişiler bulunuyorsa affiliate marketing ile büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Kişiler Açısından Affiliate Marketing
Kullanıcılar açısından bakıldığında; size ait olmayan hatta sizinle hiç ilgisi olmayan ürünlerin dahi reklamını yaparak, bu ürünlerin satışını sağlayabilirsiniz. Böylece yaptığınız her satıştan komisyon alabilirsiniz. Kısacası ister ek gelir ister direkt gelir modeli olarak düşünebileceğiniz affiliate marketing üzerinden çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

internet ortamında amatör blog yazarları ve sosyal medya hesapları dışında bir de profesyonel anlamda içerik geliştiren yayınlayan ciddi bir kesim var. Bu insanlar web sitelerinde, bloglarında, youtube kanallarında ya da sosyal medya hesaplarında bir takım paylaşımlar yapar ve oluşturdukları içerikleri diğer insanlara ulaştırırlar. Az buz değil, binlerce onbinlerce hatta bazıları yüzbinlerce kişiye ulaştırır.

Sizin de bir e-ticaret siteniz varsa ve affiliate marketing altyapısına sahipseniz az önce lafını ettiğimiz profesyonel içerik yayınlayıcıları sisteminize üye (satış ortağı) olurlar ve sitenizdeki ürünleri sahip oldukları trafikle paylaşmaya başlarlar. Affiliate marketing altyapınız kurulu olduğu için sahip olduğunuz yazılım, her bir satış ortağınıza özel link verir ve o link kaç kere tıklanmış, nerelerde paylaşılmış, satış gelmiş mi, kaç satış gelmiş, hangi ürünleriniz daha çok ilgi çekmiş…vs. gibi tüm bilgileri yazılımınız kaydetmeye başlar. 

Satışın gerçekleştiği durumlarda satış ortağınıza belirlenen tarihte belirlenen komisyon oranını ödersiniz. Affiliate marketing (satış ortaklığı) sistemi bu şekilde işler.

Bu noktada Infademy olarak sizlere, hem sitelerinize kuracağınız affiliate marketing altyapılarının kurulumu sırasında hem de daha sonraki süreçlerin yönetimi konusunda uzman kadromuz ile birlikte Affiliate Marketing danışmanlığı hizmeti sağlamaktayız.