SOSYAL MEDYA

images description

VERİMLİ BİR SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Sosyal ağların iş potansiyeli çok büyük. Markalar, marka bilincinin artırılmasından mağaza ziyaretlerine kadar hedeflerini pazarlama hunisinde başarıyla yürütmek için sosyal medya platformlarından yararlanabilir.

 

Ancak bunu başarabilmek için verimli sosyal medya ekiplerine ihtiyaçları var.

 

Sosyal medya pazarlamacılığı yoluyla ulaşmak istediğiniz daha fazla hedef, bu kanala daha fazla insan ihtiyacınız olacaktır. Bu talep sonunda karmaşık sosyal medya ekibi yapılarının kurulmasına yol açacaktır.

 

Sektörünüz, segmentiniz ve kitleniz ne olursa olsun, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin önemli bir kısmı sosyaldir. Yakın tarihli bir Pew Araştırma Merkezi  çalışması, Amerikan vatandaşlarından yetişkinlerin % 68’inin Facebook kullanıcısı olduğunu ortaya koymuştur. 18 ila 24 yaşındakiler arasında, % 78’i Instagram kullanımı ve % 45’i Twitter’da yer alıyor. 65 yaş ve üstü Amerikalılar arasında bile % 37’si sosyal medya kullanıcısı olarak belirlenmiş. Böyle bir araştırmanın Türkiye boyutunu düşünün. Tanıdığınız her yaş grubunu düşünün. Hangilerinin sosyal medya hesapları var? Tahmin edeyim neredeyse hepsinin. İşte böyle bir ortamda sosyal medya neden önemli diye düşünüyorsanız aslında cevap etrafınızda.

 

Tüm bu müşterilere erişebilmek, özellikle yeni site içeriği için trafiği artırmanıza yardımcı olur. Yeni bir blog gönderdiğinizde veya ana sayfanızı güncellediğinizde, Google’la bağlantı kurmanız biraz zaman alabilir. Bu, çok az sayıda müşterinin, yeni içeriğin, ürününüzü veya hizmetinizi bir daha aradıklarında görene kadar orada olacağını bileceği anlamına gelir.

Herkese ulaşabilecek bir alan olan sosyal medya, çok daha hızlı ve etkili bir kampanya için ihtiyacınız olan en önemli silah olacaktır.

 

Büyük bir markaysanız, dünyanın farklı yerlerinde olan ofislerinizde ve bölgelerde, farklı hedeflere ulaşmak için farklı stratejilerden yararlanan birden fazla ekibiniz olabilir. Hatta olması lazım. Çünkü her ne kadar sosyal medya oldukça global bir şey olsa da yerel sosyal medya yönetimi aynı yerel SEO yönetimi gibi önemlidir.